Zespół dydaktyczno-naukowy Procesów i Maszyn Poligraficznych
Skład osobowy i kontakt:
-
dr inż. Svitlana Khadzhynova -p.o. Kierownika Zakładu e-mail: , tel.+48 42 631 38 11
-
prof. dr hab. inż. Svitlana Havenko e-mail: , tel.+48 42 631 38 26
-
dr inż. Janina Leks-Stępień e-mail: , tel.+48 42 631 38 17
-
dr inż. Aleksandra Erdman e-mail: , tel. +48 42 631 28 58
-
dr Anna Karmazyn e-mail: , tel. +48 42 631 38 26
Współpracuje:
-
dr inż. Marek Kryczka e-mail: , tel.+48 42 631 38 15
Historia działalności poligrafii w Instytucie
W 2005 roku odbyła się w Instytucie Jubileuszowa Konferencja „30 lat poligrafii w Politechnice Łódzkiej”, którą zorganizowano z okazji mijającej w 2004 roku rocznicy wypromowania przez międzywydziałowy Instytut Papiernictwa i Maszyn Papierniczych pierwszego absolwenta Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej z zakresu poligrafii. W konferencji udział wzięli m.in.:. J.M. Rektor Politechniki Łódzkiej, prof. dr hab. inż. Jan Krysiński oraz dziekani Wydziałów Mechanicznego, Chemicznego oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.
Inicjatorem i współorganizatorem studiów związanych z poligrafią był doc. dr inż. Kazimierz Stępniewski, który kierował utworzoną przez siebie Pracownią (później Zakładem) Maszyn Poligraficznych w Instytucie. Na specjalności dyplomowania Maszyny Poligraficzne, swą wiedzę z zakresu technologii poligrafii i przetwórstwa papierniczego przekazywał studentom dr inż. Józef Dąbrowski, który pracował w ówczesnym Zespole Papiernictwa. Po 1996 roku kierownictwo Zakładu Maszyn Poligraficznych, objął dr inż. Jerzy Petriaszwili.
Studenci Wydziału Chemicznego prace dyplomowe z zakresu technologii poligrafii, wykonywali w ramach kierunku dyplomowania Technologia Przetwórstwa Papierniczego, a od 1994 roku na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ, w ramach specjalności Inżynieria Papiernicza. W opracowaniu programów nauczania uczestniczył dr inż. Józef Dąbrowski, a następnie dr inż. Marek Kryczka. Ich działalność na rzecz rozwoju i wprowadzenia technologii poligrafii w Instytucie wspierał aktywnie prof. dr hab. Kazimierz Przybysz, kierownik Zakładu Papiernictwa.
W czerwcu 1998 roku z inicjatywy Instytutu, Rada Główna Szkolnictwa Wyższego powołała nowy, unikatowy kierunek studiów „Papiernictwo i Poligrafia” i został on uruchomiony na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, a po dwóch latach także na Wydziale Chemicznym.
W 2000 roku powołano w Instytucie nowy zakład związany z poligrafią – Zakład Technologii Poligrafii i Maszyn Poligraficznych, w którym obowiązki Kierownika objął dr hab. Paweł Wandelt, prof. PŁ. W październiku 2004 roku na podstawie wniosku Rady i Dyrektora Instytutu, Rektor PŁ powołał na stanowisko Kierownika Zakładu, dr inż. Krzysztofa Stępnia, który pełni to stanowisko do dziś.
Główne obszary działalności badawczej:
W latach 1994-2002 z zakresu poligrafii wykonywane były dwa projekty badawcze finansowane przez Komitetu Badań Naukowych. Pierwszy, którego kierownikiem był dr inż. Jerzy Petriaszwili, dotyczył badań procesów okrawania książek i bloków w krajarkach trójnożowych oraz w liniach potokowych sposobem cięcia wibracyjnego. Drugi, pod kierunkiem dr inż. Marka Kryczki, dotyczył badań własności reologicznych mieszanek pigmentowo-klejowych w procesie powlekania papieru. Wykonano również grant UM Łodzi, pod kierunkiem dr inż. Krzysztofa Stępnia obejmujący badania nad możliwościami rozwoju przemysłu poligraficznego w Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej.
W Zakładzie Technologii Poligrafii i Maszyn Poligraficznych wykonywano szereg prac naukowo-badawczych, głównie w ramach działalności statutowej i badań własnych. Szereg prac, usług i projektów, wykonano na zamówienie instytucji naukowych i gospodarczych.
W latach 2005-2010 podpisano 12 listów intencyjnych i umów o przyszłej współpracy przy wykonywaniu prac badawczo-rozwojowych związanych z wdrażaniem innowacyjnych technologii i optymalnego wykorzystania maszyn poligraficznych, zastosowania najnowszych wyników badań w zakresie materiałów poligraficznych (podstawowych i pomocniczych), cyfrowej obróbki obrazów i cyfrowego wspomagania procesów produkcji oraz pomocy dydaktycznej studentom Instytutu. W tych latach Zakład wykonał również ponad 130 opracowań opiniodawczych dotyczących innowacyjności rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych projektów inwestycyjnych w przemyśle poligraficznym związanych z Programami Operacyjnymi Innowacyjna Gospodarka i Kredyt Technologiczny w latach 2007-2013.
Nauczyciele akademiccy Zakładu po 2000 roku, w sumie opublikowali lub byli współautorami ponad 110 referatów i artykułów, na konferencjach oraz w czasopismach, głównie krajowych i zagranicznych (Ukraina).
W ostatnich latach były prowadzone dwa projekty własne KBN. Pierwszy, w latach 2005-07, którego kierownikiem był dr inż. Krzysztof Stępień, dotyczył optymalizacji konstrukcji fleksograficznego zespołu drukującego. Drugi, w latach 2007-09, pod kierunkiem dr inż. Marka Kryczki dotyczył opracowania kryteriów oceny jakości współczesnych papierów do drukowania cyfrowego.
Zespół dydaktyczno-naukowy Procesów i Maszyn Poligraficznych są prowadził dwa projekty własne:
-
Pierwszy, od 2009 do 2011 roku, którego kierownikiem jest dr inż. Janina Leks-Stępień, dotyczy analizy procesu migracji składników zadrukowanego opakowania przeznaczonego do kontaktu z żywnością.
-
Drugi, od 2010 do 2012 roku, którego kierownikiem jest dr inż. Krzysztof Stępień, dotyczy optymalizacji nowoczesnych układów transferu mediów w innowacyjnych procesach poligraficznych i przetwórczych.
Zakład wykonuje prace zlecone na zamówienie instytucji naukowych i gospodarczych. Poniżej przedstawiono prace wybrane z ostatnich pięciu lat:
-
Opinia dotycząca stanu zespołów drukowych maszyny
-
Badania jakości nadruku
-
Badania jakości nadruku na tekturze falistej z falą typu F, B, C i E,
-
Opinia dotycząca różnic w konstrukcji standów
-
Opracowanie kryteriów klimatyzowania papierów zwojowych w magazynie, po dostawie i podczas długotrwałego ich przechowywania
-
Wykonanie badań porównawczych dotyczących jakości druków wykonanych techniką offsetową z zastosowaniem dwóch rodzajów roztworów nawilżających
-
Badanie wpływu parametrów drukowania na jakość odbitki elektrofotograficznej
-
Innowacyjna technologia wytwarzania uszlachetnionych etykiet i opakowań, w tym opakowań do kontaktu z żywnością
-
Badanie migracji substancji lotnych pochodzących z opakowań papierowych
-
Badanie przyrostu punktu rastrowego podczas druku w technologii waterless
-
Badania odwzorowania barwy na odbitkach nakładowych
-
Ponad 130 opracowań opiniodawczych dotyczących innowacyjności rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych projektów inwestycyjnych w przemyśle poligraficznym związanych z Programami Operacyjnymi Innowacyjna Gospodarka i Kredyt Technologiczny w latach 2007-2013
Zespół dydaktyczno-naukowy Procesów i Maszyn Poligraficznych PŁ deklaruje gotowość wykonywania zleconych prac badawczych, usługowych i szkoleń dotyczących m.in.:
-
Badania wpływu materiałów poligraficznych na jakość druku
-
Badania właściwości fizykochemicznych
-
Badania poprawy zdolności drukowych papierów
-
Badań właściwości drukowych papieru
-
Badań właściwości farb drukowych
-
Dobór papieru i stopnia jego zaklejenia do potrzeb poligraficznych i przetwórczych na podstawie badania dynamiki wchłaniania wody, klejów i farb drukowych
-
Badanie procesu drukowania techniką offsetową przy wykorzystaniu aparatu IGT
-
Statyczne i dynamiczne badania właściwości powierzchni materiałów poligraficznych
-
Badania wytrzymałościowe listwowanych obciągów
-
Badania form drukowych i druków na urządzeniu FAG VIPFLEX 333
-
Badania eksploatacyjne parametrów pracy maszyn drukujących
-
Badania testowe drukowania na urządzeniu IGT F1
-
Badania uszlachetnionych druków
-
Badania transferu mediów w innowacyjnych procesach poligraficznych i przetwórczych
-
Badanie właściwości papierów do drukowania techniką cyfrową
-
Badania wpływu parametrów drukowania na jakość odbitek wykonanych techniką cyfrową
-
Badania porównawcze jakości druków różnych technik druku
-
Badania przenoszenia farby: cylinder rastrowy – forma – podłoże
-
Badania wdrażania innowacyjnych technologii i wykorzystania maszyn poligraficznych
-
Badania materiałów opakowaniowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością
-
Oznaczanie lotnych związków organicznych z zastosowaniem chromatografii gazowej
-
Pomiar właściwości powierzchni papieru (objętość powierzchni papieru w relacji do zapotrzebowania atramentu, wodnej farby drukarskiej lub kleju w procesie laminacji)
-
Prędkość oraz ilość wnikania wodnych roztworów w różne papiery
-
Stabilność wymiarowa papierów wystawionych na działanie wilgoci lub też na kontakt z roztworem wodnym
-
Usługi ogólne, ekspertyzy, pomiary, analizy wyników oraz szkolenia, również w języku angielskim w zakresie:
-
Pomiar miękkości serwetek na aparacie TSA (Tissue Softness Analyzer)
-
Analizy procesów o wielu zmiennych. Modelowanie oraz optymalizacja tych procesów
Oferujemy Studia Podyplomowe „Nowoczesne procesy w poligrafii”
Pracownicy i studenci zdobywają doświadczenia w kraju i za granicą. Do ważniejszych imprez należy zaliczyć m.in.:
-
Międzynarodowe Targi Poligraficzne Drupa’2004, Drupa’2008 w Düselldorfie
-
Międzynarodowe Targi Poligraficzne Poligrafia’2007, Poligrafia’2009 w Poznaniu
-
VI Międzynarodowa Naukowo-Techniczna Konferencja „Technologia książki”, Lwów 15-19.05.2007 - wygłoszenie 6 referatów
-
Naukowo-Techniczna Konferencja, MOiNU, Ukraińskiej Akademii Drukarstwa i Naukowego Towarzystwa im. T.G. Szewczenki, Lwów 4÷8..02.2008 – prezentacja referatu
-
Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Kierunki rozwoju polskiej poligrafii i opakowań z nadrukiem", Poznań 08-09.04. 2010 - udział w Radzie Programowej Konferencji, przewodnictwo sesji, wygłoszenie referatów
-
X i XI Międzynarodowe Konferencje Naukowo-Techniczne INPAP „Nowoczesne technologie i maszyny w papiernictwie, przetwórstwie i poligrafii”, Słok k. Bełchatowa, 27÷29.09. 2006 i 21÷23 06. 2010- udział w Radzie Programowej Konferencji, przewodnictwo sesji, wygłoszenie referatów
-
Coroczne wyjazdy pracowników i studentów na Seminarium Poligraficzne Print Academy w Heidelbergu i zwiedzanie zakładów montażu arkuszowych maszyn offsetowych Heidelberg Druckmashinen AG w Wieloch , 2005÷2010
-
Wymiana doświadczeń w ramach umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Łódzką i Ukraińską Akademia Drukarstwa, 2005÷2010 - wspólne publikacje (prof. Eduard Łazarenko, prof. Mykola Lutskiv, prof. Svitlana Havenko, prof. Jarosław Czechman)
-
Udział studentów Koła Naukowego Poligrafów w międzynarodowych konferencjach, ostatnio na X Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Studentów i Aspirantów, Kijów, 2010, nadzór naukowy, wygłoszenie referatów przez studentów
-
Organizacja przez Instytut Papiernictwa i Poligrafii PŁ wspólnie z Fundacją Rozwoju Kadr Poligraficznych I ÷ V Seminariów Poligraficznych, „Synergia między drukiem offsetowym a drukiem cyfrowym”, „Mniejsze nakłady w poligrafii szansą na lepszy biznes”, „Innowacyjne procesy zarządzania procesami w poligrafii”, „Ekologia w poligrafii – konieczność czy świadomy wybór”, „Innowacyjne technologie wytwarzania opakowań”, 2008÷2010, przygotowanie i przewodnictwo obrad
-
Międzynarodowe Forum Fleksograficzne organizowane przez Zrzeszenie Polskich Fleksografów PLFTA, Warszawa, 2006÷2010, wygłoszenie referatów, udział w jury edycji konkursu Wielkiej Nagrody Fleksograficznej Grand Prix flekso’2010
-
Sympozja Fleksograficzne firmy Scorpio organizowane przy współudziale Instytutu Papiernictwa i Poligrafii, Łódź, 2006÷2008, wygłoszenie referatów
-
Konferencja Poligraficzna ENFOCUS /AKON „Inspekcja, naprawa, certyfikacja i automatyzacja przepływu plików PDF” prezentacje w pracowni komputerowej i przekazanie nieodpłatnie Instytutowi oprogramowania do celów edukacyjnych
-
Udział studentów w organizowanych i fundowanych przez Quad Graphics rocznych stypendiach na staż w Waukesha County Technical College i drukarniach Quad Graphics.
Działalność dydaktyczną pracowników Zakładu wspierają przedsiębiorstwa poligraficzne, głównie łódzkie, w których studenci zdobywają wiedzę praktyczną na specjalnie przygotowywanych tematycznie zajęciach.
Szereg zajęć i prac dyplomowych jest wykonana przy aktywnym udziale zakładów przemysłowych. Należą do nich m.in.: Heidelberg Polska Sp. z o.o., KBA-Polska Sp. z o.o., manroland Polska Sp. z o.o., Interprint Polska Sp. z o.o. w Ozorkowie, Cebal Tuba Sp. z o.o., Alcan Packaging Beaty, Drukarnia LCL S.A, Drukarnia Prasowa S.A. w Łodzi, Michael Huber Polska, Quad/Winkowski Sp. z o.o. w Wyszkowie, Xerox Polska Sp. z o.o., Constantia Teich Poland Sp. z o.o., PU GRAW, Ekoflex Sp. z o.o., Amcor Flexibles Polska Sp. z o.o., BARMEY Wojciech Barabasz Jelenia Góra, Stora Enso Packaging Boards Imatra-Finlandia, Wojskowa Drukarnia w Łodzi Sp. z o.o., Drukarnia - Wydział Poligrafii ZUS w Łodzi, K+L Polska Spółka z o.o w Łodzi, Inex Drukarnia, Scorpio Sp. z o.o., 100 Studio Tęgi Sp. z o.o., Graffena Sp. z o.o. w Pabianicach, Hornet Sp. z o.o, Drukarnia Kolor-Druk w Wieluniu, BOBRUS Maszyny Poligraficzne Sp. z o. o., Drukarnia Polskapresse w Łodzi, Drukarnia READ ME w Łodzi, Drukarnia Wydawnictw Naukowych w Łodzi, Łódzka Drukarnia Dziełowa SA, Print Extra Studio Graficzne Drukarnia w Łodzi, Drukarnia FingerPrint w Łodzi, Drukarnia Pro BUSINESS Digital Printing Polska Sp. z o. o., Werner Kenkel Sp. z o.o., Stora Enso Poland S.A. – Łódź, Flint Ink Polska Sp. z o.o., Pery Plate CTP Studio Sp. z o.o., Studio TC Krzysztof Tomaszewski, Drukarnia i Wydawnictwo "PIKTOR" s.c., MEDIA PRESS Paweł Augustyniak i wspólnicy Spółka Jawna i in.
Pracownicy ww. Zespołu prowadzą działalność doradczą i organizacyjną, m.in. w:
-
Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych,
-
Sekcji Poligrafów SIMP NOT
-
Stowarzyszeniu Fleksografów Polskich PLFTA
-
Polskiej Izbie Druku
-
Stowarzyszeniu Papierników Polskich
Pomoc w rozwoju poligrafii
W 1999 roku dzięki inicjatywie Oddziału Sekcji Poligrafów SIMP w Łodzi powstała Fundacja Rozwoju Kadr Poligraficznych w Łodzi. Fundacja ma status pożytku publicznego. Ustanowili ją czołowe łódzkie firmy poligraficzne i J.M. Rektor Politechniki Łódzkiej.
Od początku powstania Fundacja, w miarę możliwości, pomaga w unowocześnianiu wyposażenia laboratoriów poligraficznych, w zakupie literatury fachowej i materiałów dydaktycznych, umożliwieniu uczestnictwa w międzynarodowych i krajowych imprezach. W ostatnich pięciu latach pomoc związana była z:
-
Dofinansowaniem remontu i zakupu aparatury pomiarowej dla laboratorium poligraficznego, 2006
-
Zakupem materiałów poligraficznych do ćwiczeń laboratoryjnych, pakietu fachowych książek, 2007
-
Dofinansowaniem Koła Naukowego Poligrafów PŁ na wycieczkę do Drukarni Winkowskiego w Wyszkowie, 2007
-
Sfinansowaniem wspólnie z firmą Scorpio Sp. z o.o. dwóch wyjazdów na targi Drupa w Düselldorfie, 2008
-
Zakupieniem materiałów pomocniczych do laboratorium IPiP PŁ,2008
-
Dofinansowaniem remontu i wyposażenia laboratorium technologicznego, 2009
-
Przekazaniem środków na działalność Koła Naukowego Poligrafów, 2009
-
Sfinansowaniu udziału studentów w Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej w Poznaniu, 2010
-
Sfinansowaniu udziału studentów w X Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Studentów i Aspirantów, Kijów, 2010
Działalność poligrafii jest wspierana przez pisma branżowe: Świat Druku, Poligrafika, Opakowanie, Przegląd Papierniczy, Print Publishing, Vidart i in. Do kilku z nich pracownicy i studenci mają dostęp internetowy do pełnych treści publikowanych artykułów. Niektóre wydawnictwa są stałymi patronami medialnymi imprez organizowanych w Instytucie.
-
Opublikowano: 18 marzec 2014