dr hab. inż. Konrad Olejnik - Kierownik Zakładu

• dr inż. Anna Stanisławska,
  • dr inż.  Piotr Pospiech
  •

Zakład Technologii Papieru i Przetwórstwa Papierniczego realizuje następujące kierunki badań

• Optymalizacja procesu mielenia mas włóknistych
  • Ochrona środowiska – gospodarka wodno – ściekowa
  • Chemizacja procesu wytwarzania papieru
  • Proces formowania, odwadniania i suszenia wstęgi na maszynie papierniczej
  • Proces wytwarzania tektury falistej
  • Powierzchniowe uszlachetnianie wytworów papierowych
  • Optymalizacja operacji jednostkowych w procesie przerobu makulatury
  • Komputerowe modelowanie pracy maszyny papierniczej i układu wodno-masowego papierni
  • Mikroskopowe badania struktur różnych wytworów papierniczych

W ramach działalności dydaktycznej – oprócz bieżącej realizacji procesu nauczania na poszczególnych rodzajach studiów dziennych i zaocznych, Zakład Technologii Papieru i Przetwórstwa Papierniczego okresowo organizuje i prowadzi stojące na wysokim poziomie Studia Podyplomowe „Nowoczesne Technologie w Papiernictwie”.

Pracownicy Zakładu Technologii Papieru i Przetwórstwa Papierniczego są w stanie realizować dla przemysłu papierniczego, poligraficznego i przetwórczego prace badawcze (usługowe, ekspertyzy, opracowania techniczne) z zakresu:

• Ekologicznych skutków przerobu makulatury w polskim przemyśle papierniczym.
  • Wpływu recyklingu mas makulaturowych na zmiany ich zdolności papierotwórczej.
  • Wpływu zmian temperatury i wilgotności otoczenia na właściwości użytkowe papieru.
  • Optymalizacji właściwości optycznych papieru.
  • Optymalizacji procesów wytwarzania mas makulaturowych.
  • Optymalizacji układu wodno-masowego pod kątem obniżenia zużycia wody świeżej w papierni.
  • ceny efektywności i optymalizacji procesu mielenia.
  • Badań właściwości papierów (mocnych, drukowych, specjalnych).
  • Badań właściwości powłok pigmentowych i ich wpływu na wybrane właściwości papierów uszlachetnianych powierzchniowo.
  • Badań właściwości papierotwórczych papierniczych mas włóknistych.
  • Badań właściwości papierotwórczych mas makulaturowych.

Tematyka wyżej przedstawionych zagadnień, z uwagi doświadczenie pracowników Zakładu i szeroki wybór materiałów dydaktycznych, może być przedmiotem szkoleń i kursów specjalistycznych.

Ponadto pracownicy Zakładu posiadają bogate doświadczenie w sporządzaniu ekspertyz, opracowań i opinii dotyczących innowacyjności planowanych inwestycji w polskim przemyśle papierniczym, poligraficznym i przetwórczym.